Pływanie synchroniczne... sport dla nielicznych?

Taniec w wodzie, balet w wodzie? Określenie w miarę bliskie ale z mojego punktu widzenia jest to bardzo krzywdzące dla sportu, jakim jest pływanie synchroniczne. Dużo, jak nie większość, ludzi właśnie tak kojarzy tę dyscyplinę, do tego jeszcze dochodzą kolorowe, kwieciste czepki, niczym babcie z Ciechocinka, tworzenie kształtów na wodzie oraz chodzenie po dnie. Mam nadzieję, że ten post zmieni chociaż podejście kilku osób i nie będą postrzegać tego sportu jako banalnych wygibasów w baseniku hotelowym o głebokości 90cm.



Moja historia z tym sportem rozpoczęła się w 2009 roku, w trzeciej klasie podstawówki kiedy to jako malutka kijanka nabywałam umiejętności pływackie podczas obowiązkowych lekcji pływania na basenie szkolnym. Tak się złożyło ze te zajęcia prowadziła moja obecna trenerka i po jednej z lekcji powiedziała, że mam predyspozycje do tego sportu i zaprosiła mnie na trening, żeby zobaczyć jak sobie poradzę. W ten oto sposób zostałam w tym sporcie już na dobre 9 lat. Aktualnie trenuję w klubie AZS AWF Wrocław oraz należę do Kadry Narodowej.


Kto może trenować?


Od zawodniczki oczekuje się siły, rozciągnięcia, wytrzymałości (tej fizycznej jak i psychicznej), co sprawia że jest to drugi najtrudniejszy sport na świecie. Wysiłek jaki jest podczas jednego układu można spróbowac porównać do 400m kraulem na max'a w tym co drugi basen na bezdechu (400m = 16 basenów) do tego dochodzi dodatkowy wysiłek podczas platform oraz wyraz twarzy, który nadaje charakteru całemu programowi. 
Decydując się na pływanie synchroniczne trzeba się pogodzić z wieloma godzinami spędzonymi w wodzie. Trening specjalistyczny w klubie trwa okolo 2 godziny i jest on około 4 razy w tygodniu, dochodzą do tego jeszcze dodatkowe treningi stricte pływackie (ściana-ściana) oraz sala na której jest siła, rozciąganie, akrobatyka oraz liczenie układów na sucho. Na obozach kadrowych mamy 2 treningi średnio po 4-5 godzin (co daje nam okolo 9-10 godzin treningu dziennie)

Fot. Photo Dance


Jako, że w Polsce pływanie synchroniczne nie jest znaną dyscypliną, na Mistrzostwach Polski Juniorek można spotkać tylko 80 zawodniczek z około jedenastu klubów, a na trybunach siedzą jedynie wierni kibice, którymi są rodzice niektórych zawodniczek i z łatwością można policzyć. Zawodniczki zjeżdżają się z całej Polski, jednak głównymi miastami w których można trenować są Wrocław, Poznań oraz Warszawa.


Podczas zawodów można oglądać różne konkurencje: solo (dowolne oraz techniczne), duet (2 zawodniczki lub duet mix; dowolny oraz techniczny), zespół (max 8 zawodniczek; dowolny oraz techniczny), kombinacja (max 10 zawodniczek), programy Highlight (max 12 zawodniczek; głównymi elementami są platformy) oraz kotkurencja typowo techniczna jaką są figury. 
Zawody w Polsce trwają najczęściej dwa dni i konkurencje są odpowiednio rozdzielone, na przykład: w sobotę techniczne w niedzielę dowolne. 


Fot. Photo Dance; zespół dowolny MŚ Juniorów Budapeszt 2018
Post dokańczam parę dni po zakończeniu Mistrzostw Świata w Budapeszcie. Niestety nie mogę wstawić tutaj bezpośrednio filmu ze startu więc odsyłam Was tutaj, gdzie możecie go obejrzeć oraz na tej stronie są aktualne informacje ze świata pływania, więc również zapraszam do śledzenia :)
Podczas Mistrzostw Polska zaprezentowała się w prawie wszystkich konkurencjach: solo dowolne, solo techniczne, duet dowolny, duet techniczny, zespół dowolny oraz zespół techniczny. Była to pierwsza impreza takiej rangi na których można było zobaczyć Polskę w tak dużym składzie. Coraz więcej zagranicznych trenerów zaczyna nas zauważać i zwraca uwagę na postęp jaki jest w polskim pływaniu.

Nasz zespół z kadrą trenerską po zespole dowolnym

  Jeśli ten temat jest interesujący i jest coś co chcielibyście sie dowiedzieć to zapraszam do zadawania pytań w komentarzach. 
Byłabym wdzięczna za każde udostępnienie i przesyłanie tego posta dalej, żeby pływanie synchroniczne zyskało na swojej wartości w naszym społeczeństwie.


A na koniec zostawiam Was z filmikiem zrobionym podczas zawodów dla naszego klubu przeze mnie, aby bardziej poczuć klimat zawodów :) 



Komentarze

  1. Ciekawy temat? To jest sport tylko dla kobiet?? Trzeba chyba, mieć solidne umiejętności rozciągania własnego ciała

    OdpowiedzUsuń
  2. Co to układ techniczny, program dowolny i układ dowolny?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Recenzja smyczy DogVenture

Czas start!